PS24V03AA
DIN rail power supply unit PS24V03AA
Single-phase input: 115 VAC to 230 VAC
Output: 24 VDC to 50 °C operating temperature
1 Overload and overvoltage protection
DatasheetTechnical supportRequest/On-site presentation
  • Output: 24 VDC up to 50 °C operating temperature
  • Flexible output power from 36 watts to 72 watts
  • Robust metal housing for DIN rail mounting
  • High overload without shutdown
Hutschienen-Netzgerät PS24V03AA
The PS24V03AA power supply units are high-quality switched-mode power supply units for DIN rail mounting. They impress with their compact and intelligent design as well as their robust metal housing. The output voltage is easy and simple to adjust (22 VDC to 27 VDC) and is highly stable even with temperature fluctuations and load changes. In addition to short-circuit protection, overload and overvoltage protection at the output also ensure a high level of safety. The output power can be easily increased by connecting additional PS24V03AA power supply units in parallel.
Entrance:
Nominal input voltage: 115 VAC to 230 VAC
Input voltage range: 90 VAC to 264 VAC
Frequency range: 47 Hz to 63 Hz
Inrush current (Vn and In load) I²t: ≤ 19 A ≤ 5 msec.
Input current (115 VAC to 230 VAC): 1.0 A to 0.7 A
Internal fuse: T 4 A
External fuse (recommended): 6 A (B characteristic)
Output:
Output voltage (Vn) Factory setting +/-3 %: 24 VDC
Adjustment range output voltage (Vadj): 22 VDC to 27 VDC
Start with large load (capacitive load): ≤ 50,000 μF
Switch-on delay after applying the supply: 1.5 sec (max.)
Continuous current at 24 VDC < 40 °C (In): 2 A (115 VAC); 3 A (230 VAC)
Continuous current at 24 VDC < 50 °C (In): 1.5 A (115 VAC); 2.5 A (230 VAC)
Power boost current at 24 VDC / 50 °C (In): 3.5 A ≥ 3 min.
Max. Current at overload approx. 4 VDC (perm.): Imax = In 50 °C x (1.8 to 2.2)
Max. Max. current for short circuit (Icc): 7 A
Hold-up time (min. VAC) Vn In 40 °C: typically 20 milliseconds
Remaining residual ripple: ≤ 80 mVpp
Efficiency: ≥ 85 %
Overtemperature protection: Yes, output switches off and module restarts automatically
Short-circuit protection: Yes, continuous operation
Maximum power dissipation: 13 watts at 40 °C
Overload protection: Yes, continuous operation
Overvoltage protection at the output: Yes (typically 35 VDC)
Parallel operation possible: Yes
Isolation:
Input/output insulation voltage: 3,000 VAC
Insulation voltage input/PE: 1,605 VAC
Insulation voltage output/PE: 500 VAC
Standards and approvals:
UL approval according to UL508, RoHs-compliant
Reliability:
MTBF according to IEC 61709 > 500,000 hours
Protection class:
IP20
Housing:
Sturdy metal housing.
Mounting on the DIN rail.
Dimensions (WxHxD): 50 mm x 120 mm x 50 mm.
Connection:
Fixed terminal strips with 2.5 mm² cross-section.
Relative humidity:
max. 95 % rH at 25 °C, non-condensing.
Ambient temperature:
Operation: -25 °C to +70 °C
( > 50 °C leads to a reduction of the operating values by 2.5 % / °C ).
Storage: -40 °C to +85 °C.
Weight:
approx. 300 g
Scope of delivery:
Device, operating instructions.
Manufacturer:
ADEL System s.r.l., Italy
Datenblatt
Data sheet PS24V03AA
Manual ps24v
PS24Vxxxx series - DIN rail power supply units
Article no.Article descriptionAvailablePrice/ItemNumber
PS24V03AA
Power supply unit for DIN rail, 230 VAC, 24 VDC 3 A
on request
= available from stock
= Delivery time approx. 1 week
= Please inquire about delivery time
Subject to prior sale
Prices exclude 19% VAT and shipping costs.